Walentynki – święto dla zakochanych ale czy tylko?

To, że nie są dla osób samotnych, tzw. singli jest sprawą oczywistą. Walentynki przybyły do nas z zachodu, zresztą jak większość świeckich świąt. Takie święta są niezwykle popularne, a zwłaszcza dzień świętego Walentego. Tego dnia wszędzie dookoła można wyczuć miłość. Już od początku lutego wszystko staje się walentynkowe: imprezy, koncerty, konkursy, promocje, maratony filmowe, dosłownie wszystko. Czy jednak to wszystko jest tylko dla prawdziwie zakochanych?

Kiedyś, w czasach, gdy nie było internetu i telefonów komórkowych, zakochani wysyłali sobie w ten dzień miłosne listy i brzmi to nawet romantycznie jednak potem dość szybko narodził się pomysł aby w ten dzień obdarowywać ukochaną osobę prezentem. Koncepcję tę szybko podchwycili handlowcy i zaczęli przygotowywać na 14 lutego cały walentynkowy asortyment.

Czekoladki, ciasteczka, herbatki, kubeczki, pluszaki, kosmetyki, bielizna, biżuteria… Wszystko, co jest  oznaczone czerwonym sercem w ten dzień jest towarem pierwszej potrzeby.

Zawsze ktoś może powiedzieć, że zakochany nie potrzebuje wyznaczonego dnia w roku aby pokazać ukochanej osobie jak bardzo darzy ją miłością, że dla niego Walentynki są każdego dnia bez wyjątku.  Oczywiście taki stan upojenia miłością może się utrzymywać długo ale przeważnie ten huragan endorfin w mózgu prędzej czy później słabnie, ustępując miejsca nieuniknionej prozie życia.

My jednak proponujemy aby w ten dzień nie dać się zwariować ale po prostu zatrzymać się na chwilę.

Spojrzymy wtedy  na drugą połówkę i ponownie zauważymy, jak wspaniałą jest osobą mimo wszystkich swoich niedoskonałości. Zerwijmy z codzienną rutyną. Zróbmy coś niezwykłego i przygotujmy w domu niespodziankę dla ukochanej osoby. Udekorujmy mieszkanie walentynkowymi dekoracjami, a stół posypmy płatkami róż i połóżmy na nim serwetki. Kwiaty też będą wspaniałym wzbogaceniem tego dnia, szczególnie jeśli nie pamiętamy, kiedy ostatnio je kupowaliśmy. Zapalmy świece, nalejmy wina i przygotujmy na kolację ulubione danie naszej ukochanej osoby. Włóżmy swój wysiłek w ten dzień, a na pewno tę chwilę zapamiętamy na długo.

Oczywiście nie sugerujemy, że kupowanie walentynkowych prezentów to jakaś zbrodnia i uleganie marketingowym modom. Cieszymy się, że jest taki dzień w roku, który przypomina nam o naszych uczuciach. Nawet jeśli tę tradycję zbudowano w dużym stopniu egoistycznym wysiłkiem handlowców i sprzedawców, to jednak pamiętajmy również o tym, aby walentynki nie były tylko raz w roku.