Jak używać serwetek – poradnik

Gdy przychodzimy do restauracji, oprócz zastawy na stołach widzimy również piękne serwetki płócienne, flizelinowe lub papierowe. Ich ułożenie – często dość wymyślne – sugeruje, że znajdujemy się w miejscu, które stawia na nie tylko na elegancję ale wymaga od nas odpowiedniego zachowania.

Choć większość z nas wie, do czego służy serwetka i jak ją wyciągnąć ze zwykłego serwetnika, to jednak co zrobić z taką serwetką leżącą na stole obok talerza, już nie do końca. Użycie serwetki niejednokrotnie wprawia gości w zakłopotanie. Czy należy ją rozłożyć zaraz po zajęciu miejsca, czy może odczekać aż kelner poda posiłek?

Zacznijmy od tego, że używanie serwetek ma swoją długą historię. Dawniej używano ich podczas posiłków do wycierania tłustych dłoni ponieważ jeszcze nie stosowano sztućców. Troszkę później ich zadanie się zmieniło i serwetkę wkładano za kołnierz lub wiązało pod szyją w celu ochrony odzieży przed poplamieniem. Dziś takie czynności są uważane za niedopuszczalne.

Zebraliśmy poniżej wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące używania serwetek. Zasady, które poniżej opisujemy, dotyczą  głównie serwetek z tkanin – nie odnoszą się do serwetek papierowych.

Wskazówki:

Serwetkę rozkładamy, a następnie kładziemy na kolanach. Zadaniem serwetki nie jest chronienie naszej odzieży, bluzki, koszuli czy krawata przed poplamieniem.

na kolanach

Serwetka powinna znaleźć się na kolanach przed rozpoczęciem posiłku. Pierwszą osobą z towarzystwa, która po nią sięga, jest gospodarz spotkania. Po użyciu serwetki za każdym razem odkładamy ją na kolana. Jeżeli zdarzy się, że serwetka upadnie nam na podłogę, nie używajmy jej – poprośmy kelnera o nową.

Kiedy na chwilę odchodzimy od stołu to niezłożoną serwetkę (zasłaniamy jedynie plamy) kładziemy na poręczy krzesła. Takie zachowanie to znak dla obsługi restauracji, że jeszcze nie skończyliśmy posiłku. Kelner powinien w takiej sytuacji przynieść nam nową serwetkę.

Serwetka służy przede wszystkim do wycierania kącików ust, aby nie pozostawiać na naczyniach nieestetycznych tłustych śladów. Serwetka służy również do wycierania palców dłoni w trakcie jedzenia niektórych potraw rękoma (np. owoców morza). Podczas wymienionych czynności starajmy się używać brzegów tego kawałka tkaniny.

usta

Nie należy wycierać nią całych ust, twarzy lub spoconego czoła czy karku. Pamiętajmy także, że serwetka nie służy do oczyszczania nosa.
Po zakończeniu jedzenia serwetkę kładziemy na stole (obok talerza) – nie składamy ani nie układamy jej w taki sam sposób jak była złożona.  Papierowych serwetek nie zostawiamy zgniecionych w talerzu – to wyjątkowo nieestetyczne.